İSTANBUL BAKIRKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meyve Kahramanları Çocuk Obezitesi İle Savaşıyor.

Meyve Kahramanları Çocuk Obezitesi İle Savaşıyor.
Meyve Kahramanları Çocuk Obezitesi İle Savaşıyor.

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar kapsamında ortak olarak katıldığı ' Meyve Kahramanları: Sağlıklı Okullar Projesi' açılış toplantısı 28-29 Kasım 2019 tarihlerinde Cascais, Lizbon'da gerçekleşti.

Portekiz'den APCOI (Çocuk Obezitesi ile Savaş Derneği) koordinatörlüğünde yapılan proje açılış toplantısına, Portekiz'den Associação Animam Viventem (Sağlıklı Yaşam Derneği), Italya'dan Sinergia Società Cooperativa Sociale (Engelli Çocuklara Yardım Derneği), Yunanistan ve Güney Kıbrıs'tan birer ilkokul, Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü temsilen Projeler Koordinatörü Songül Susar İşgüderoğlu ve Mustafa Pars Anaokulu Müdürü Sevinç Şentürk katıldı.

"Meyve Kahramanları Projesi ?Sağlıklı Okul Çerezleri", ilk olarak, APCOI-Portekiz Çocukluk Obezitesine Karşı Savaş Derneği'nin 2011'den beri geliştirdiği ve 312.710 öğrenci, 15.758 sınıf, 4.497 Okul öncesi ve 1. Sınıf öğrencilerinin yaşam alışkanlıklarını geliştirdiği sağlık eğitimi girişiminin adıdır. Azorlar ve Madeira'nın özerk bölgeleri de dâhil olmak üzere Portekiz'in tüm bölgelerindeki eğitim kurumları 'Meyve Kahramanları' methodunu uygulamaktadır.

"Meyve Kahramanları Methodu'" nun bilimsel ortağı olan Lizbon Tıp Fakültesi araştırmacılarına göre, "Meyve Kahramanları" projesine katılan çocukların% 40'ından fazlası, günlük meyve ve sebze tüketimini arttırmıştır. Ayrıca, on iki hafta sonunda, bu öğrencilerin kilolarında ve beslenme alışkanlıklarında önemli ölçüde değişiklik görülmüştür.

Portekiz Sağlık Genel Müdürlüğü, Ulusal okuma planı, okul kütüphanesi ağı ve Portekiz'deki 72 yerel belediye projenin kurumsal ortaklarıdır.

İki yıl devam edecek proje kapsamında, öncelikli olarak mevcut projeyi geliştirmek amacıyla ortak ülkelerde, obeziteyi önlemek amacıyla yapılan projeler incelenecektir. Sonraki hareketliliklerde ise metodu geliştiren APCOI yetkilileri tarafından, paydaş ülkelerden gelen katılımcılara, proje materyallerinin tanıtılacağı üç günlük eğitici eğitimleri verilecektir. Eğitici eğitimi alan katılımcılar, kendi ülkesindeki öğretmenlere eğitim vererek ve pilot sınıflarda projeyi uygulayarak sonuçlarını değerlendirecektir.

Kartaltepe Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No3 Bakırköy/İstanbul - 02125717111

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.