İSTANBUL BAKIRKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Personelimiz Eylem’in sınırlar aşan başarısı

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün görme engelli acar çalışanı Eylem Yurtsever, Braille yazı kullanımına dikkatleri çekmek amacıyla dünya çapında düzenlenen geleneksel yarışmada İngilizce olarak hazırladığı “Braille to Touch” adlı çalışmasıyla “Mükemmel Kompozisyon” ödülüne hak kazandı. 
Personelimiz Eylem’in sınırlar aşan başarısı

Görme engellilerin okuma yazma ve bilgiye erişimlerinde büyük rol oynayan Braille alfabesi, 1800’lü yılların ilk çeyreğinde Louis Braille tarafından geliştirildi. Farklı kabartmalı noktalardan oluşan ve parmaklarla üstünden geçerek okunan Braille alfabesi, görme engellilerin bilimsel, kültürel ve sosyal hayata aktif katılımlarının yolunu açtı.

Braille tekniklerini zenginleştirmede gelişen teknolojiden yararlanmak, yenilikçi fikirlerle farkındalık oluşturmak için on beş yıldan bu yana Japon Onkyo Holding’in katkılarıyla dünya çapında Onkyo Braille Kompozisyon Yarışması düzenleniyor.

Adı geçen uluslararası yarışmaya bu yıl Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün görme engelli personeli Eylem Yurtsever de katıldı. Braille okuryazarlığın görme engelli bireyin hayatındaki önemi, sosyal hayattaki geleceği, teknoloji çağında Braille kullanımı, yapay ses teknolojisi ve kaydedilmiş kitaplar karşısında bu yazının avantajlarını değerlendiren personelimiz Yurtsever, İngilizce olarak hazırladığı “Braille to Touch” (Braille ile Dokunmak) adlı çalışmasıyla “Mükemmel Kompozisyon” ödülüne hak kazandı.

Sınırlar aşan bu büyük başarısından dolayı kendisini tebrik eden İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Emrullah Aydın, Eylem Yurtsever’in sağlıkla daha nice başarılı çalışmalara imza atmasını diledi.

 

03-10-201803-10-201803-10-2018

Kartaltepe Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No3 Bakırköy/İstanbul - 02125717111

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.