İSTANBUL BAKIRKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul’umuzu hep birlikte okumaya Bakırköy’ümüzden başladık

Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Kaymakamımız Sayın Nazmi Günlü ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emrullah Aydın, ilimiz genelindeki tüm ortaokul ve liselerimizde uygulanacak İstanbul’u Okuyorum projesini başlatmak için Bakırköy Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulumuzun öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldiler. 
İstanbul’umuzu hep birlikte okumaya Bakırköy’ümüzden başladık

Güzel İstanbul’umuz, kıtaları ve denizleri birbirine bağlayan stratejik konumuyla tarihi binlerce yıl öncesine dayalı yerleşim merkezi olarak kuruluşundan günümüze gerek coğrafi, askeri, ticari, ilmi, gerekse siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda her geçen gün artan önemiyle dikkatleri üzerinde topluyor.

On bir asır boyunca Bizans’a, Fatih Sultan Mehmed Han’ın 1453’teki büyük fethinden sonra da 5 yüzyıl kadar Osmanlı İmparatorluğu’na başkent olan Dersaadet (saadet kapısı) İstanbul, 16 milyonu aşan nüfusuyla bugün anavatanımızdaki seksen milyon vatandaşımızın beşte birine ev sahipliği yapıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Türkiye’mizin göz bebeği İstanbul’umuzu tüm özellikleri ve güzellikleriyle tanıyabilmemiz için Valiliğimiz öncülüğünde ilimizdeki tüm ortaokul ve liselerde yürütülecek “İstanbul’u Okuyorum” adlı büyük bir projeye imza attı.

Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Kaymakamımız Sayın Nazmi Günlü ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emrullah Aydın, ilimiz genelinde İstanbul’u Okuyorum projesini 22 Kasım sabahı itibarıyla başlatmak için Bakırköy Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulumuzun öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldiler.

Valimiz Yerlikaya, beraberindeki yetkili heyetle günün ilk dersinde 15 dakika okulun 5/C sınıfı öğrencileriyle birlikte kitap okuyarak İstanbul genelindeki 1686 ortaokul ve 1827 lisede uygulanacak “İstanbul’u Okuyorum” projesini başlattı. Okulda basın mensuplarına “Bugün İstanbul’daki tüm ortaokul ve liselerde İstanbul’u Okuyorum projesini başlatıyoruz” açıklamasında bulunan Valimiz Yerlikaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu proje çocuklarımızın ve gençlerimizin var olan okuma alışkanlığının düzeyini yükseltmeyi amaçlıyor. Onlarla beraber ilk derse hayatımızı paylaştığımız tüm mekânları ve şehrimize ait her şeyi okumakla başlıyoruz. Tabii sadece İstanbul’a ait olanlar değil ama önceliğimiz İstanbul. Gözlerimizin aydınlığı yavrularımız, geleceğimizin teminatı gençlerimiz için okumanın en önemli uğraş olmasını istiyoruz. Bu projeyle sadece okullarda değil,  bütün mekânlarda; tramvayda, metroda, stadyumda, otobüs duraklarında İstanbul’umuzun her köşesinde okuyacağız. Hayatı güzelleştirmek, hayatı paylaşmak için yapacağız bunu...”

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yazıcı ise çok farklı tematik okumalar gerçekleştirileceğini kaydederek, şu bilgileri verdi: “Projemizle öğrencilerimize yaşadıkları şehri niçin tanıyıp sevmeleri gerektiği konusunda bir bilinç kazandırılacaktır. ‘Şehrimiz evimizdir’ düşüncesinden hareketle öğrencilerimizin yaşadıkları İstanbul’u kendi evi olarak görmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Hiç şüphesiz bir şehri tanımanın en güzel yollarından biri okumaktır. Hakkında en fazla kitap yazılan şehirlerden biri de İstanbul’dur. İstanbul kitapları içinden seçilen 5 eserin okunmasıyla, İstanbul okumaları hakiki bir okumaya dönüşecek ve diğer faaliyetlerle de pekiştirilecektir. Okumaların ardından yapılacak yazı, şiir ve ‘İstanbul Bilgi Yarışması’ ile öğrencilerimizin bilgi ve duyarlılıkları pekiştirilecek ve aynı zamanda ödüllendirilecek.” 

Çocuklardan internet ile daha az ilgilenmeleri, daha az televizyon izlemeleri ve daha çok kitap okumaları için söz alan Sayın Valimiz ve beraberindeki yetkili heyet, öğretmenler ile bir araya gelerek duygu ve düşüncelerini paylaştı, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik etti. 

26-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-201826-11-2018

Kartaltepe Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No3 Bakırköy/İstanbul - 02125717111

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.