İSTANBUL BAKIRKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gençler İha Bölgesi Dron Şenliği

Bakanlıklar arası eğitimde vizyoner iş birliği Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu işbirliği ile yeni bir proje daha Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile hayata geçti.
Gençler İha Bölgesi Dron Şenliği

 

 

ARTIK BAKIRKÖY GENÇLERİNİN ve HARBİYELİLERİN DRON EĞİTİM MERKEZİ VAR

 

Son dönemde hemen hemen her alanda yoğun ilgi gören dronelar, günden güne daha da yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle geleceğin en önemli meslekleri arasında gösterilen dron pilotluğuna olan ilgi de hızla artımaktadır.

Dron pilotluğu bugün tarımdan lojistiğe birçok alanda iş imkânı sağlamaktadır. Diğer yandan dron pilotu olmak için çok meşakkatli bir yoldan geçmek gerekmektedir. Dronlar ve bileşenleri yurt dışından geldiği için oldukça pahalı, kurumsal destek olmadan sahip olmak mümkün olmamktadır. Kendi imkânları ile dron eğitimi alabilen gençler pratik yapacak bir drona sahip olamadıkları için almış oldukları eğitim yetersiz kalmaktadır. Orta öğretimde dron bileşenleri toplama ve dron uçuş eğitimi veren bir okul bulunmuyor. Bu problemi öngören BAKIRKÖY İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ön araştırma yaptı. Yapılan araştırmalar sonucunda BAKIRKÖY İlçe sınırları içerisinde bulunan Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu proje ortağı oldu. Çocuklar ve gençle mali destek programına (İSTKA) MART 2021 de başvurdu.

2017'den beri kurumlar arası iş birlikçi çalışmalarını sürdüren Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu Proje Koordinatörlüğü bu soruna çözüm olarak Gençler İHA Bölgesi Disiplinlerarası Öğrenme ve Girişimcilik Modeli Projesi'ni Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçirdi. Böylelikle havacılığa ilgisi olan gençler erken yaşta keşfedilerek başarılı dron pilotları yetiştirilmesi hedeflendi. Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu ve Kartaltepe Çok Programlı Anadolu Lisesinde dron atölyeleri açıldı.

  Projeye Ataköy Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Hasan Polatkan AnadoluLisesi, Bakırköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, Florya Tevfik Ercan Lisesi, Yeşilköy Anadolu Lisesi okullarından havacılığa ilgisi olan 20 öğrenci ve 5 öğretmen, Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu Uzay ve Havacılık ve Elektronik Mühendisliği bölümlerinden 14 harbiyeli öğrenci ve 4 akademisyen katıldı. Dron eğitim merkezi olarak Kartaltepe çok programlı Anadolu lisesinin seçilmesindeki temel sebep okulun konumu ve Bakırköy ilçesi dışındaki dezavantajlı ilçelerden gelen gençlerin olmasıydı. Proje bu gençlere de dron pilotluğunu özendirmeyi ve iş imkânı sağlamayı hedeflemektedir. Proje eğitimlerinin tamamlanarak eğitim verecek eğitmenlerin yetiştirilmesi ardından bu atölyeden Bakırköy'deki ortaokul ve lise düzeyindeki tüm öğrencilerimiz eğitimlerden faydalanıyor olacak. Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulunda açılan atölye ise Harbiyelilere dron eğitim hizmeti veriyor olacak. Proje kapsamında genel havacılık teorik eğitimleri, otonom dron eğitimleri, insansız hava aracı eğitimleri, görüntüleme dron eğitimleri ve yarış dronu eğitimlerini içeren okul dışı kurs müfredat programı hazırlandı. Hazırlanan müfredat eğitim çeşitliliği açısından Türkiye'de ilk olma özelliği taşımaktadır.

15 Haziran 2022 günü gerçekleşen Dron Şenliği ve öğrenci çalışmalarından kareler;

 https://bakirkoy.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2022_08/26163109_WhatsApp_Video_2022-08-26_at_16.01.04.mp4

 


26-08-202226-08-2022

26-08-2022

26-08-202226-08-202226-08-2022

Kartaltepe Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No3 Bakırköy/İstanbul - 02125717111

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.