İSTANBUL BAKIRKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Eğitimde Fırsat Eşitliğinin Artması Okul Öncesi Eğitime Erişimle ilgili Olduğunu Biliyor ve Bu Minvalde Çalışmalarımızı Kararlılıkla Sürdürüyoruz."Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Eğitimde fırsat eşitliğinin artması okul öncesi eğitime erişimle doğrudan ilişkilidir. 


Bakanlığımızın öncülüğünde İlçemizde 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda erken çocukluk eğitimi yaygınlaştırmak için 3-6 Yaş için Oyun Odaları Açılıyor.

İlçemizde 3-6 Yaş için Oyun Odalarının ilki Bakırköy Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulunda  açılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce hazırlanan Oyun Odası Kurs Modülü'nden  okul öncesi eğitime devam etmeyen çocukların da faydalanabilmesi amaçlandı ve çalışmalar bu yönde genişletildi. Böylece çocukların ilköğretime başlamadan önce okulla ilgili erken yaşam becerileri kazanması kolaylaşacak.

Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi'nde erken çocukluk eğitimi ayrı bir başlık altında disiplinler arası, çocuk temelli, aileyi ve toplumu içine alan bir perspektifle e ele alındı.  Ayrıca erken çocukluk hizmetlerine yönelik bütünleşik bir sistemin oluşturulması ve hayat boyu öğrenme programlarına erişimin artırılarak ebeveynlere yönelik destek eğitimlerinin verilmesi gibi hedeflere yer verildi. 
Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri ve öğrenmeye karşı olumlu tutumlar geliştirebilmesi için nitelikli bilişsel uyarıcıların, zengin dil etkileşimlerinin, olumlu sosyal-duygusal deneyimlerin çocuğa sunulması  gerekmektedir. 

3-6 Yaş için Oyun Odaları için  hazırlanan modülle çocukların tüm gelişim alanlarının desteklenmesi, ilkokula hazırlanması ve Türkçeyi doğru ve güzel konuşmaları hedefleniyor. Zira erken yaşam becerileri çocuğun okula, öğrenmeye ve kendisine dair geliştireceği tutumlarını ve okul başarısını doğrudan doğruya etkilemektedir. 


 

 

Kartaltepe Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No3 Bakırköy/İstanbul - 02125717111

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.