İSTANBUL BAKIRKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Disleksi Farkındalık Haftası

Dsileksi Farkındalık Haftasında Disleksinin Bir Hastalık Olmadığının Özel Öğrenme Güçlüğü Olduğunun Farkındayız
Disleksi Farkındalık Haftası

 

Disleksi, özel öğrenme güçlüğü gruplarından biri olup normal veya normal üstü zekaya sahip olan bireylerde okuma becerilerinde yaşanan güçlük olarak açıklanmaktadır. Disleksi olan çocuklar, okuma becerilerini edinmekte ve/veya geliştirmekte zorlanmaktadırlar. Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklar en yaygın olarak okuma güçlükleri yaşamaktadır. Bu çocukların büyük çoğunluğu (%60-%90) yaşadıkları okuma güçlüklerinden dolayı özel öğrenme güçlüğü tanısı almaktadır.

Disleksi olan çocuklar, rehberlik ve araştırma merkezleri tarafından düzenlenen Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu ile özel eğitim ihtiyacı olan diğer akranlarına sunulan tüm özel eğitim hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Disleksi tanısı alan öğrencilerimiz okullarda kaynaştırma/bütünleştirme uygulamaları yoluyla eğitim almakta ve bu kapsamda sağlanan destek eğitim hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca her alanda destek sağlanmaya devam edilmekte olup, Disleksi Haftası ve Dünya Disleksi Günü kapsamında da disleksi konusuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumsal düzeyde farkındalık oluşturulmasını sağlamak amacıyla okullarımızda etkinlikler yapılmasına yönelik çalışmalar sürüdürülmekte olup, diğer özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz gibi disleksi olan öğrencilerimizin ve ailelerimizin de yanında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Kartaltepe Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No3 Bakırköy/İstanbul - 02125717111

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.