İSTANBUL BAKIRKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuk Oyun Odalarımız Açıldı

Çocuk Oyun Odalarımız Açıldı

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer : Eğitimde fırsat eşitliğinin artması okul öncesi eğitime erişimle doğrudan ilişkilidir. 

 

Bakanlığımızın öncülüğünde İlçemizde 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda erken çocukluk eğitimi yaygınlaştırmak için 3-6 Yaş için Oyun Odalarımız Açıldı?

 

İlçemizde Çocuk Oyun Odası Açılacak Okullarımız:

 

Mustafa Pars Anaokulu

Ataköy İlkokulu

Halil Vedat Fıratlı İlkokulu

Hamdi Akverdi İlkokulu

İbni Sina İlkokulu

Kartaltepe İlkokulu

Medeni Berk İlkokulu

Şenlikköy İlkokulu

Zeynep Bedia Kılıçlıoğlu İlkokulu

Aybars Ak Ortaokulu

Cumhuriyet Ortaokulu

Halil Bedii Yönetken Ortaokulu

Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulu

Bakırköy Halk Eğitimi Merkezi

 

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce hazırlanan Oyun Odası Kurs Modülü'nden okul öncesi eğitime devam etmeyen çocukların da faydalanabilmesi amaçlandı ve çalışmalar bu yönde genişletildi. Böylece çocukların ilköğretime başlamadan önce okulla ilgili erken yaşam becerileri kazanması kolaylaşacak.

 

Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi'nde erken çocukluk eğitimi ayrı bir başlık altında disiplinler arası, çocuk temelli, aileyi ve toplumu içine alan bir perspektifle e ele alındı. Ayrıca erken çocukluk hizmetlerine yönelik bütünleşik bir sistemin oluşturulması ve hayat boyu öğrenme programlarına erişimin artırılarak ebeveynlere yönelik destek eğitimlerinin verilmesi gibi hedeflere yer verildi. 

Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri ve öğrenmeye karşı olumlu tutumlar geliştirebilmesi için nitelikli bilişsel uyarıcıların, zengin dil etkileşimlerinin, olumlu sosyal-duygusal deneyimlerin çocuğa sunulması gerekiyor. Bu ise ancak çocuğu bağımsızlığının desteklendiği bir çevrenin yaratılmasıyla mümkün olabilir. 

 

3-6 Yaş için Oyun Odaları için hazırlanan modülle çocukların tüm gelişim alanlarının desteklenmesi, ilkokula hazırlanması ve Türkçeyi doğru ve güzel konuşmaları hedefleniyor. Zira erken yaşam becerileri çocuğun okula, öğrenmeye ve kendisine dair geliştireceği tutumlarını ve okul başarısını doğrudan doğruya etkilemektedir.

 

19-10-2022

Kartaltepe Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No3 Bakırköy/İstanbul - 02125717111

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.