İSTANBUL BAKIRKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKIRKÖY'DE SÜPER MEYVE KAHRAMANLARI FESTİVALİ

BAKIRKÖY'DE SÜPER MEYVE KAHRAMANLARI FESTİVALİ

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Erasmus+ Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi İyi Uygulama Değişimi Programı kapsamında ortak olarak katıldığı Süper Meyve Kahramanları Erasmus+  Projesi ilk olarak 2011 yılında Portekiz Çocuk Obezite Mücadele Derneği tarafından geliştirilmiş sağlıklı beslenme ve kaliteli yaşam hareketidir.

2011 yılından bu zamana kadar Portekiz'in tüm bölge okullarında yaklaşık 16.000 sınıf ve 312.00 öğrenciye uygulanmıştır. Projenin bilimsel ortağı olan Lizbon Tıp Üniversitesi'nin araştırma sonuçlarına göre 5 hafta boyunca projeye katılan çocukların %40 dan fazlasında sebze ve meyve tüketimin arttığı belirtilmiştir.

Süper Meyve Kahramanları Projesi 3-10 yaş arasındaki çocuklarda  sağlıklı beslenme ve kaliteli yaşam alışkanlıkları geliştirmeyi , bu kazanımları yaşam boyu kalıcı hale getirmeyi hedeflemektedir. Proje hedeflerine ulaşmak için yenilikçi ve bilimsel geçerliliği kanıtlanmış eğitim ve öğretim yöntemleri kullanılır. Bir çok farklı disiplin projede kullanılarak çocukların ilgi alanları ve öğrenme yaşantıları eğlenceli etkinlikler ile desteklenmiştir. Öğrencilerimiz İklim, Organik tarım, Küresel Isınma ,Nesli tükenen Hayvanlar ,Endemik Bitkiler kavramları ile proje boyunca sık sık karşılaşarak Küresel Vatandaşlık eğitimini de almaları sağlanmıştır.

Süper Meyve Kahramanları Projesi Portekiz'den bir meyve kahramanının içinde bir de define haritası olan mektubu göndermesi ile başlar. Bu çocuklarda projeye karşı büyük ilgi ve merak uyandırır. Bundan sonraki 5 hafta daha önce yemediği meyve ve sebzelerin tadına bakar ve meyveleri ekim aşamasından başlayarak ,taze meyve alışverişine ,en son da proje yaygınlaştırma etkinlikleri uygulayarak çok eğlenceli görevleri yerine getirir. Tüm görevleri yerine getiren öğrenci , yemin töreninde belgesini alarak,Süper Meyve Kahramanı olmaya hak kazanır.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ne bağlı 20 okul 68 öğretmen,940 öğrenci ve velimiz ile birlikte 5 hafta süren pilot uygulama sonucunda uygulanan ön test son test analizlerinde Öğrencilerimizin meyve ve sebze tüketimlerinin en az 1 öğün arttığı, velilerimizin de ara öğün hazırlarken meyve ve sebzeleri daha çok tercih ettikleri ortaya çıkmıştır.

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, projenin Bakırköy İlçesinden başlayarak, İstanbul ve Türkiye'de yaygınlaştırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Proje yaygınlaştırma amacıyla, Süper Meyve Kahramanları Festival'i  projeye en fazla öğretmeni ile katılan Hamdullah Suphi Tanrıöver İlkokulunda tarafından Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, 29 Eylül 2021 tarihinde, düzenlendi. Festivale ilçemiz okul öncesi ve ilkokullarından, öğrenci, öğretmen, yönetici.  veliler ve Böbrek Vakfı Yetkilileri katıldı. Festival Kapsamında çocuklar için meyve temalı atölyeler açıldı. Böbrek Vakfından Sn. Timur Erk diğer adıyla Böbrek Dede çocuklarla tuz ve şekerin zararları konulu hikaye okuma etkinliği yaptı. Ayrıca öğrencilerle karaoke etkinliği de düzenlendi. Proje kapsamında, proje uygulama öğretmen kılavuzu olarak hazırlanan  'Meyve Kahramanı Olma Kılavuzu' öğretmen ve misafirlere dağıtıldı. Kılavuza online erişim için: https://online.pubhtml5.com/mculk/lnsp/#p=1

Proje web sayfası: https://europrojectsapcoi.wixsite.com/fruitsupersquad

--

Kartaltepe Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No3 Bakırköy/İstanbul - 02125717111

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.