İSTANBUL BAKIRKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

Bugün Kadın Hakları Günü!


Böyle bir günün varlığı bile insanı incitmekte...

Zira bugünün doğmasının nedeni geçmişte kadınların çalışma şartlarından vatandaşlık görevlerine kadar birçok haktan mahrum bırakılmasıdır. Aynı şartlarda çalışıyor olsa dahi bir erkekten daha az ücrete tabi tutulan, mülk edinemeyen, oy kullanamayan, okula gidemeyen ya da şiddete maruz kalan kadınların, hak arayışlarının bir sonucudur 5 Aralık!


Yüzyıllar boyu farklı toplumların kadına yüklediği olumsuz anlamların izlerini ve acılarını ne yazık ki bugün hala taşımaktayız. Kadını "cadı"lıkla itham ederek yakan, doğduğunda ona isim dahi vermeyen, onu diri diri toprağa gömen toplulukların bir günahıdır 5 Aralık!


Bu noktada bizlerin kadını cennetle özdeşleştiren bir medeniyetten geldiğimizi idrak etmemiz gerekmektedir. Kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir dönemde, cennetin annelerin ayaklarının altında olduğunu vurgulayarak kadın hakları açısından devrim yapan bir anlayışın evlatlarıyız! Bu medeniyet tasavvuruyla, kadına seçme ve seçilme hakkını veren ilk devletlerden oluşumuzu oldukça anlamlı buluyorum.


Bizim medeniyetimizde kadın Sultandır, hürmet edilendir, sevginin ve zerafetin sembolüdür. En önemlisi de kadın, annedir. Bu açıdan, 5 Aralık Dünya Kadınlar Günü'nü kendi medeniyet tasavvurumuzla anlamlandırmaya çalışmak daha isabetli olacaktır. 


5 Aralık Dünya Kadınlar Günü'nün tüm bu hususları bizlere tekrar düşündürteceğini umuyorum!


Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun!
 
                                                                                                                                            Emrullah Aydın

Kartaltepe Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No3 Bakırköy/İstanbul - 02125717111

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.